Galeria przy dworcu

Budynki Gemar Umech, które od wielu lat wpisywały się w krajobraz terenów obok dworca kolejowego, powoli znikają z powierzchni ziemi. Spółka deweloperska Rank Progress, która nabyła 100 % udziałów w pilskim Gemarze, rozpoczęła prace przygotowawcze związane z budową galerii handlowej. W miejscu budynków ma powstać nowoczesny obiekt handlowy o powierzchni 30 000 m2. Prace rozbiórkowe kończą tym samym wieloletni okres oczekiwań na nową galerię, który rozpoczął się już w 2006 roku.

008

Pierwsze informacje o inwestycji w tym miejscu pilanie usłyszeli już kwietniu 2006 r., gdy Rada Miasta przyjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla tych działek. Wcześniej, w styczniu tego samego roku uchwalono bardzo ważny dokument „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Piły”, w którym znalazł się zapis o możliwości przekształcenia i rewitalizacji istniejących obiektów poprzemysłowych przy ul. Zakopiańskiej poprzez usytuowanie w ich miejsce obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Po dwóch latach (2008 r.) uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwił dalsze starania o pozwolenie na budowę.

załącznik graficzny do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zakopiańskiej - (kliknij w obrazek)
załącznik graficzny do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Zakopiańskiej.

Pierwszy inwestor, brytyjski deweloper – Parkridge Retail, zaproponował wybudowanie dwukondygnacyjnej galerii handlowej Focus, o powierzchni użytkowej 120 000 metrów kwadratowych. Na jej terenie przewidziano około 200 sklepów różnych branż: odzieżowych, obuwniczych, perfumeryjnych, z asortymentem dla dzieci, a także spożywczym. Oprócz tego wewnątrz zaprojektowano kino, oraz wielopoziomowy parking na 1300 aut.

Autorem projektu zostało biuro architektoniczne Arch Magic. Poniżej prezentujemy pierwszą koncepcję galerii, której niewątpliwym wyróżnikiem, miały być oryginalna bryła o zaokrąglonych kształtach i miękkej strukturze fasady oraz fontanny wybudowane przed głównym wejściem. Aleje handlowe zaprojektowane zostały na kształt arterii miejskich w taki sposób, aby zapewnić do wnętrza galerii maksymalnie największy dostęp światła dziennego. Użycie wewnątrz ciepłych kolorów i naturalnych materiałów, takich jak szkło, ceramika, metal stworzyć miało pozytywny klimat miejsca, w którym ludzie chcą się zrelaksować, odpocząć od spraw codziennych, spotkać się z przyjaciółmi. Bardzo ciekawym elementem widocznym na wizualizacjach jest mały amfiteatr nad brzegiem rzeki Gwdy, który być może zostałby zrealizowany w ostatnim etapie inwestycji.

wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic - widok od strony rzeki Gwdy
wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic – widok od strony rzeki Gwdy

fot4-focus1

wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic - widok od strony skrzyżowania ul. 14 lutego i Zygmunta Starego
wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic – widok od strony skrzyżowania ul. 14 lutego i Zygmunta Starego
wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic - widok na amfiteatr nad rzeką
wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic – widok na amfiteatr nad rzeką

Wskutek kryzysu finansowego inwestycje wstrzymano a jej rozpoczęcie przekładano z roku na rok. Z biegiem czasu zmieniła się koncepcja architektoniczna galerii i skala projektu. Powierzchnię handlową obiektu zredukowano niemal o 75%. Z powierzchni 120 000 do 32,4 tys. metrów kwadratowych. Zrezygnowano również z parkingu wielopoziomego i pomniejszono liczbę miejsc parkingowych o prawie połowę
(z 1300 na 700).  W  kwietniu 2011 r. zaprezentowano nowe wizualizacje obiektu, które zamieszczamy poniżej.

wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic
wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic
wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic
wizualizacja galerii FOCUS autorstwa Arch Magic

Mimo zapewnień o nierezygnacji z projektu, inwestycje deweloper wciąż odkładał. Po roku oczekiwań dotarła informacja, że Parkridge Retail zrezygnował jednak z planów inwestycyjnych w Pile, ale budową galerii zainteresował się inny deweloper – polska spółka Rank Progress.

W marcu 2012 r. spółka nabyła udziały w pilskim Gemar Umech i stała się tym samym właścicielem terenów przewidzianych pod przyszłą inwestycję. Ostateczna koncepcja architektoniczna centrum handlowego w Pile w dużej mierze zależała od tego, czy spółka nabędzie drugą część działki, a także od potrzeb potencjalnych najemców, z którymi obecnie prowadzone są rozmowy. Po kilku miesiącach negocjacji, kupno drugiej działki udało się sfinalizować. Jak zapowiada inwestor plany firmy zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek i duże sieci handlowe. Obiekt w Pile cieszy się dużym zainteresowaniem. Najemcy zadeklarowali wstępną chęć wynajęcia już około 70 procent planowanej powierzchni. Prezes Zarządu Rank Progress poinformował, że inwestycja jest już przygotowana do realizacji, i jesienią bieżącego roku rozpocznie się budowa, która powinna się zakończyć w IV kwartale 2013 r.

Zgodnie z informacjami prasowymi planowana galeria handlowa posiadać będzie około 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Aby zapewnić dojazd do nowego obiektu w ciągu obwodnicy śródmiejskiej, na wysokości Szkoły Policji, powstanie nowe skrzyżowanie z ruchem okrężnym, które połączy ul. Zygmunta Starego z ul. M. Konopnickiej oraz drogą dojazdową. Poniżej prezentujemy pierwszą oficjalną wizualizację pilskiej galerii zaprezentowaną przez Rank Progress. Ostateczny jej kształt może jeszcze zostać zmieniony.

wizualizacja galerii przy dworcu - Rank Progress
wizualizacja galerii przy dworcu – Rank Progress

mw.pila
16.07.2012