Galerie Nimfea

Galerie Nimfea zaprojektowano na bardzo atrakcyjnej działce położonej nad brzegiem rzeki Gwdy, pomiędzy szkołą muzyczną a nowym mostem Zygmunta Starego. Na tej pustej działce, na której niegdyś mieścił się warsztat „Młot” pilskiej Nafty, powstanie trzykondygnacyjny obiekt wielofunkcyjny, w którym mieścić się będą m. in.:  sklepy, punkty usługowe, kluby fitness, kręgielnia, restauracje, bary, kafejki a także wielosalowe kino. Dla klientów galerii zaprojektowano pięciopoziomowy parking na 600 samochodów. Powierzchnia całkowia obiektu ma wynieść 68 tys. metrów kwadratowych, powierzchnia „pod wynajem” – 30 tys. metrów kwadratowych, czyli z grubsza porównując powstanie obiekt trzykrotnie większy niż Galeria Kasztanowa (powierzchnia całkowita 20 636 m2, powierzchnia pod wynajem 12 323 m2).

lokalizacja galerii Nimfea przy ul. Walki Młodych - projekt galerii autorstwa IMB ASYMETRIA Architekci
lokalizacja galerii Nimfea przy ul. Walki Młodych – projekt galerii autorstwa IMB ASYMETRIA Architekci

O planach budowy nowej galerii handlowej w tym miejscu słyszymy już od ponad trzech lat. Przypomnijmy, że to na wniosek dwóch pilskich przedsiębiorców Rada Miejska podczas debaty (styczeń 2006 r.) nad bardzo ważnym dokumentem „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”, przyjęła uwagę odnoszącą się do wyznaczenia w tym miejscu terenu usługowego z możliwością zlokalizowania obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. W dawnej wersji oraz projekcie zmiany „Studium zagospodarowania” teren ten był przeznaczony do pełnienia funkcji rekreacyjno-edukacyjnych, bez możliwości zabudowy. Zmianę na wniosek pilskich przedsiębiorców w Studium uwzględniono i na tej podstawie możliwa była uchwała o przystąpieniu do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej działki. W 2007 roku na listopadowej sesji Rada Miejska uchwaliła nowy plan i tym samym inwestor uzyskał zielone światło dla dalszych prac nad przygotowaniem dokumentacji inwestycji.

Pierwsza nazwa projektu jaką zaproponowali pomysłodawcy brzmiała „Promenada nad Gwdą” i jej koncepcję archiktektoniczną przygotowało pilskie biuro KONTUR. Już wówczas zamysł był podobny do ostatecznej wersji, i całe centrum składać się miało z kilku obiektów o łącznej powierzchni ponad 17 tys. metrów kwadratowych, gdzie oprócz sklepów, multikina, kawiarnii, miało powstać również centrum konferencyjne, ścianka do wspinania a w przyszłości, jak zapowiadali pomysłodawcy, być może nawet kaplica. Całość miała zostać wykonana przez pilskie firmy.

pierwsza koncepcja galerii na działce przy ul. Walki Młodych - autorstwa pilskiego biura KONTUR
pierwsza koncepcja galerii na działce przy ul. Walki Młodych – autorstwa pilskiego biura KONTUR

Po trzech latach oczekiwań, w trakcie których dokonały się zmiany dotyczące inwestora (została nim firma MAYLAND), a także skali projektu (w stosunku do pierwszej koncepcji), doczekaliśmy w końcu ostatecznej wersji centrum, którą zaprojektowała Krakowska firma architektoniczna IMB Asymetria.

Już od początku nowy obiekt miał za zadanie wyróżniać się architektonicznie z spośród otaczającej zabudowy. Został zaprojektowany „w stronę rzeki”, i jak zapowiada inwestor będzie to unikalne centrum handlowe, oferujące odwiedzającym oprócz szeregu atrakcji wewnątrz obiektu, wszystkie możliwe atrakcje związane z jego wyjątkowym położeniem. W związku z tym w jego sąsiedztwie przy brzegu powstaną również: plaża, tarasy kawiarniane, przestrzeń piknikowa, a także klub jazzowy na barce, a latem kino na powietrzu. Dla najmłodszych przewidziano nowoczesny plac zabaw.

program funkcjonalny galerii NIMFEA - IMB ASYMETRIA Architekci
program funkcjonalny galerii NIMFEA – IMB ASYMETRIA Architekci

Projekt trzykrotnie zmieniał swoją nazwę: z „Promenada nad Gwdą” na „Aquarella”, następnie „Aquabella”, by ostatecznie przyjąć nazwę „Nimfea”.  Wszystkie cztery nazwy nawiązują do jego położenia nad rzeką i architekci projektując obiekt, starali się ten atut skwapliwie wykorzystać. Nowoczesna architektura jaką zaproponowali z powodzeniem wpisuje się w zielony charakter miasta. Bryła oraz elewacja obiektu od strony nabrzeża rzeki Gwdy, uwzględnia możliwość oglądania jej z dalszej perspektywy: z bulwaru prawobrzeżnego, z kładki dla pieszych na wysokości szkoły muzycznej, a także z mostu Zygmunta Starego.

fot4-nimfea4

wizualizacje galerii Nimfea - autorstwa IMB ASYMETRIA Architekci
wizualizacje galerii Nimfea – autorstwa IMB ASYMETRIA Architekci

Transparentne ściany osłonowe mają nie tylko nadać nowoczesności, ale również zapewnić wgląd z wnętrza na otwartą przestrzeń doliny rzeki. Wewnątrz galerii w poziomie kondygnacji nadziemnej od strony ul. Walki Młodych, zaprojektowano przejście, gwarantujące widok na bulwary i dalej budynek szkoły policji – na zamknięciu osi widokowej z ul. Komuny Paryskiej.
Szklane ściany, naturalne światło wewnątrz, tarasy widokowe, mała architektura nad rzeką, klub jazzowy na barce – to z pewnością elementy wyrózniające ten projekt od wielu innych.

wizualizacja galerii Nimfea - autorstwa IMB ASYMETRIA Architekci
wizualizacja galerii Nimfea – autorstwa IMB ASYMETRIA Architekci

Paweł Grzybowski – mw.pila
22.11.2009

źródło:
strona internetowa www.mayland.pl oraz broszura informacyjna firmy MAYLAND Real Estate dotycząca Nimfea Piła.