CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

Bardzo interesujący projekt pod nazwą „Centrum Edukacji Przyrodniczej” zaprezentował na sesji Rady Miasta Piły przedstawiciel Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Pile – Łowczy Okręgowy Sławomir Jaroszewicz. Na działce sąsiadującej ze stadionem żużlowym, położonej przy ul. Kusocińskiego pomiędzy sklepem LIDL a osiedlem domów jednorodzinnych przed Galerią Kasztanową, planowany jest kompleks obiektów edukacyjnych. Inwestycja zagospodarować ma tereny położone wokół stawku wodnego (popularne glinianki), przy którym jeszcze w latach 90-tych mieściły się pracownicze ogródki działkowe. Od czasów ich likwidacji po dzień dzisiejszy tereny te nie zostały zagospodarowane i razi ich nieuporządkowanie.

Jak zakłada koncepcja przygotowana przez architektów z pilskiego Studia Architektury KONTUR, wokół stawku powstanie ścieżka edukacyjna z licznymi punktami obserwacyjnymi. Na jego brzegu zaprojektowano między innymi:
– od strony stadionu – pawilon szkoleniowy z pomostem i punktem widokowym znajdującym się na jego dachu,
– bliżej sklepu LIDL – budynek główny o powierzchni 230 m2, w którym znaleźć się mogą m.in. sklep myśliwski, sala edukacyjna, sala konferencyjna, pomieszczenia administracyjne; oraz miejsca parkingowe na 60 samochodów
– od strony skrzyżowania ulic Kossaka z Kusocińskiego i Głuchowską – budynek hotelowy z gastronomią i parkingami

fot1-plansza-centrum_edukacji
koncepcja Centrum Edukacji Przyrodniczej przygotowane przez Studio Architektury KONTUR – (kliknij w obrazek)

Najbardziej aktualne (kwiecień 2012) wizualizacje centrum można oglądać na stronie internetowej Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile – kliknij tutaj.

Na przebiegu ścieżki edukacyjnej znaleźć się mają również takie obiekty jak wiata edukacyjno-integracyjna z grillem, amfiteatr na 50 miejsc i być może stała ekspozycja dotycząca „naszego króla puszczy” będącego zarazem symbolem miasta – jelenia. Koncepcja ta została zaprezentowana podczas obrad Rady Miasta, aby przekonać radnych do przyjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych tą inwestycją, który pozwoli na dalsze procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Polski Związek Łowiecki zamierza zaprezentować swój projekt w Brukseli w ramach prezydencji Polski w Unii Europejskiej.

 

mw.pila
31.08.2011