HALA SPORTOWA NA POLA

Ciekawy budynek ma szansę powstać przy ul. Wincentego Pola. Od kilku lat zapowiadana budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym nabiera powoli kształtów. Powiat pilski zorganizował konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej hali. Wśród sześciu prac wyróżniono trzy, które najlepiej wykorzystały kontekst przestrzenny, oraz spełniły wymagania związane z układem funkcjonalnym.

hala-pola1-m

I nagroda – Pracownia Architektoniczna VOWIE STUDIO PLUS w Szamotułach (aby powiększyć kliknij w obrazek)

hala-pola2-m

II nagroda – Studio Architektury KONTUR Światopełk-Mirscy Sp. J. z Piły  (aby powiększyć kliknij w obrazek)

hala-pola3-m

III nagroda – Concept Group Architekci w Grudziądzu  (aby powiększyć kliknij w obrazek)

Wszystkie projekty musiały spełnić podstawowe kryteria: pełnowymiarowe, wielofunkcyjne boisko sportowe o wymiarach płyty 50 x 30 [m] oraz wysokości min. 9 m z widownią, zapleczem socjalnym i sportowym, posiadającym możliwość swobodnego aranżowania w zależności od potrzeb.

Zwycięzca konkursu nie zdobywa prawa do zaprojektowania. Zwycięska koncepcja stanowić będzie podstawę do stworzenia projektu, którego wykonawcę wyłoni przetarg w formule „zaprojektuj – wybuduj”.

Konkurs jest kolejnym krokiem przybliżającym do realizacji tej inwestycji, która w dużej mierze uzależniona była i jest nadal od sprzedaży działki po dawnej szkole podstawowej nr 12 przy ul. Świerkowej na Podlasiu. Wspomnianą działkę wraz z pustym budynkiem szkoły Powiat Pilski otrzymał w 2007 roku od Gminy Piła w zamian za budynek internatu Zespołu Szkół Gastronomicznych przy ul. Bohaterów Stalingradu. Miasto budynek internatu wyremontowało i ulokowało w nim Ośrodek Wsparcia przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Powiat natomiast nie uzyskał dofinansowania z województwa na przebudowę obiektu i w efekcie nie zrealizował planu utworzenia w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Koszt adaptacji obiektu, wybudowanego pod koniec lat 80-tych, do nowych potrzeb i termomodernizacji oszacowano na około 5 milionów złotych. Przez wiele lat budynek stał pusty. Były próby sprzedaży, pomysły aby ulokować w nim Biuro Wystaw Artystycznych, czy Dzienny Dom Opieki dla seniorów. Mieszkańcy osiedla Podlasie chcieli aby w obiekcie powstało przedszkole, żłobek. Koniec końców budynek rozebrano i zapadła decyzja podziału na mniejsze działki budowlane, pod budownictwo jednorodzinne.

swierkowa-plan

powyżej grafika miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (aby powiększyć kliknij w obrazek)

swierkowa-lokalizacja-ind

lokalizacja działek po dawnej szkole podstawowej przy ul. Świerkowej na Podlasiu (aby powiększyć kliknij w obrazek) – wykorzystano https://maps.google.com

Uchwalony przez Radę Miasta Piły w październiku 2015 r. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wydziela na terenie dawnej szkoły 9 nowych działek pod domki jednorodzinne oraz drogę wewnętrzną (KDW oraz droga pieszo-rowerową KDWx). Sprzedaż tych działek zaplanowana jest na sierpień 2016 r.

mw.pila
31.05.2016